Czy nasza pasieka posiada wymagane pozwolenia?
PASIEKA SIENKIEWICZ jest zarejestrowanym podmiotem, prowadzimy działalność w zakresie konfekcjonowania miodu i produktów pszczelich, a zakład i nasze pszczoły są pod stałą kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lidzbarku Warmińskim. Weterynaryjny numer identyfikacyjny to: 280960013
Skąd pochodzą nasze miody?
To jest najczęściej zadawane pytanie przez klientów. Otóż nasze miody pochodzą z pasiek na terenie Warmii, która słynie w skali kraju z bogactwa środowiska przyrodniczego, urozmaiconej rzeźby terenu, a także z kompleksów leśnych oraz czystego powietrza.
Jak duża jest nasza pasieka?
Obecnie nasza pasieka posiada ponad 400 pni, jednak z każdym sezonem staramy się zwiększać ilość rodzin pszczelich.
Pasieka wędrowna czy stacjonarna?
Pszczoły utrzymujemy w stacjonarnych, jak i wędrownych pasiekach. Oznacza to, że podróżując na pożytki zaoferować możemy szeroką ofertę miodów i innych produktów pszczelich.
Czy wysyłka miodów jest bezpieczna?
Miody pakujemy bardzo starannie. Raz na jakiś czas, zdarzy się, że paczka zostaje uszkodzona. Jednak wszystkie przesyłki są ubezpieczone, a pechowe zamówienia wysyłamy na nasz koszt i do tego niezwłocznie!
Jakie są koszty wysyłki?
Wszystkie rodzaje oraz koszty wysyłki znajdują się tutaj: https://pasiekasienkiewicz.pl/strona/dostawa
Zamówiony miód tego samego gatunku różni się smakiem i kolorem od poprzedniego. Dlaczego?
Miód jest produktem naturalnym, a jego skład jest unikalny i niepowtarzalny. Kolor i smak miodu zależy od pożytków jakie są dostępne w pobliżu danej pasieki oraz czasu ich zbioru. Przykładowo, miód lipowy może różnić się od siebie "domieszką" miodu z innych roślin dostarczonego przez pszczoły z okolicy - w jednym miejscu może być to chaber bławatek, w drugim jarząb czy akacja.
Jaka jest kaloryczność miodu?
Jedna łyżeczka miodu to przeciętnie około 40 kcal. Porcja 100 gramów miodu to zatem 324 kalorie i 79,5 gramów węglowodanów w postaci cukrów prostych. Miód zawiera również witaminy z grupy B, a także – witaminy A, C i K oraz około 30 niezbędnych składników mineralnych.
Który miód jest najlepszy?
Każdy rodzaj miodu jest dobry. Jednak niektóre gatunki miodu przez swój specyficzny skład są bardziej przydatne w określonych chorobach.
Co to jest miód kremowany?
Przygotowanie miodu kremowanego polega na mechanicznym mieszaniu miodu w stanie płynnym aż do momentu krystalizacji. Miód kremowany nie wymaga ponownego roztapiania jak w przypadku tradycyjnego krupca, dzięki czemu nie traci cennych właściwości i zachowuje aromat. Może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć ilość jego spożycia np. u dzieci. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych. Jest łatwy do wyjmowania z naczynia. Kremujemy miód rzepakowy i wszystkie miody z dodatkami :)
Czym są owoce/zioła liofilizowane?
Świeże zioła i owoce, dzięki procesowi liofilizacji, posiadają wyjątkowo długą datę ważności, nie tracąc przy tym swoich wartościowych składników. Proces opiera się na zamrożeniu, a następnie sublimacji. Innymi słowy, obecna w strukturze owoców czy ziół woda jest najpierw zamrażana, a następnie przekształca się ją w stan gazowy. Liofilizaty zachowują pełny skład witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Korzystamy jedynie z liofilizatów najwyższej jakości od sprawdzonych odbiorców, a każda partia jest kontrolowana i posiada odpowiedni certyfikat.
Czy diabetycy mogą spożywać miód?
Miód zawiera cukry proste: glukozę i fruktozę, oraz nieco różnych wielocukrów. Miód posiada wysoki indeks glikemiczny i powoduje szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego też nie polecamy miodu diabetykom.
Czy miód mogą spożywać dzieci poniżej 1-go roku życia?
Miodu nie należy podawać dzieciom poniżej 1-go roku życia z uwagi na brak w pełni wykształconej mikroflory naturalnej jelit. Po skończonym roku, miód możemy podawać już bezpiecznie, ale też stopniowo.
Mam problemy ze zdrowiem. Który miód wybrać?
W naszym sklepie istnieje kategoria ZADBAJ O ZDROWIE, dzięki której w łatwy sposób możemy odnaleźć produkty pomocne na dane schorzenie. Sprawdza się również przy wyborze słodkiego upominku dla naszych rodziców i dziadków!
Jak przechowywać miód?
Warunki przechowywania miodu to suche, chłodne miejsce bez dostępu światła. Może to być dolna szafka w kuchni lub piwnica. Przechowuj szczelnie zamknięty - jako bardzo higroskopijny, wchłania wodę i zapachy z powietrza. Może to przyczynić się do fermentacji miodu.
Jak długo można przechowywać miód?
Dobrze przechowywany miód posiada naprawdę długi termin przydatności do spożycia. W zaciemnionym, suchym miejscu i szczelnie zamknięty, może przetrwać nawet kilka lat.
Miód płynny zimą?
Miody rozlewamy również jesienią i zimą. Aby rozlać miód, podgrzewamy go z zachowaniem odpowiedniej, bezpiecznej temperatury (do 40 C) która nie wpływa na jakość miodu. Taki miód zachowuje swoje właściwości i w najbliższym czasie ulegnie naturalnej krystalizacji.
Jak długo miód jest płynny?
W zależności od gatunku miodu, czas w którym pozostaje płynny będzie się różnić. Miód rzepakowy krystalizuje w przeciągu kilku dni od miodobrania. Gryczany, lipowy pozostają płynne do dwóch miesięcy, natomiast akacja potrafi być płynna nawet przez rok.
Dlaczego miód w supermarkecie jest tańszy?
Zdecydowanie niższa cena miodów jest związana z powszechną praktyką mieszania miodów polskich z miodami spoza Unii Europejskiej – miody te pochodzą głównie z Chin (chińskie miody mogą zawierać dodatki antybiotyków i pestycydów, które są niedozwolone w Polsce).
Czy krystalizacja miodu wpływa na jego zdrowotne właściwości?
Krystalizacja nie zmienia wartości odżywczych ani leczniczych miodu :)
Czy krystalizacja jest pożądanym zjawiskiem?
Jak najbardziej. Nie jest to absolutnie nic złego, a wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że miód jest naturalny i prawdziwy. Przykładowo: Miód rzepakowy krystalizuje w przeciągu kilku dni od rozlania. Gryczany, lipowy pozostają płynne do dwóch miesięcy, natomiast akacja potrafi być płynna nawet przez rok.
Jak przywrócić miód do postaci płynnej?
Aby miód odzyskał płynną konsystencję (patoki), najlepiej wstawić słoik do naczynia z ciepłą, ale nieprzekraczającą 40°C wodą. Od czasu do czasu należy miód zamieszać, najlepiej drewnianą łyżką.
Data ważności miodu?
Miód najlepiej spożyć do 3 lat od daty rozlewu (data na etykiecie).
Jak stosować pierzgę pszczelą/pyłek pszczeli?
Rekomendujemy picie naparów. Łyżkę pierzgi lub pyłku zalać wodą i odstawić na kilkanaście godzin. Pierzga i pyłek w tej postaci są łatwo przyswajalne, dlatego przyrządzony napój zaleca się pić na czczo. Do jego przygotowania można też wykorzystać napar ziołowy, letnią herbatę czy wodę z miodem.
Czym różni się pyłek pszczeli od pierzgi pszczelej?
Pyłek pszczeli jest głównym składnikiem pierzgi. Trzeba wiedzieć, że pierzga pszczela jest sfermentowanym pyłkiem kwiatowym, złożonym przez pszczoły w plastrze z dodatkiem miodu i wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół. To proces fermentacji decyduje o istotnych właściwościach pierzgi. Pierzga pszczela i pyłek pszczeli są ze względu na prozdrowotne właściwości niezwykle cennymi produktami pszczelimi. Jednak to pierzga jest uznana za produkt doskonalszy. Pierzga pszczela – w porównaniu z pyłkiem kwiatowym – posiada bogatszy skład a także jest – dzięki zjawisku fermentacji – lepiej przyswajalna przez organizm ludzki.
Jaka jest różnica między miodem spadziowym a nektarowo - spadziowym?
Miód spadziowy pozyskuje się ze spadzi, czyli z soku drzew przetworzonego przez owady, zarówno tych iglastych, jak i liściastych. Na terenach Warmii nie występują duże ilości pożytku spadziowego, dlatego też oferujemy miód nektarowo - spadziowy, który jest połączeniem spadzi liściastej wraz z nektarem kwiatów. Jako miód mieszany, łączy w sobie właściwości lecznicze miodów nektarowych i spadziowych.
Czy nasze miody są bez dodatku cukru?
W nektarze pozyskiwanym przez pszczoły obecne są tylko naturalne cukry takie jak fruktoza czy glukoza. Niczego nie dodajemy!
Chcę otrzymać miód lejący zimą - czy jest taka możliwość?
Zdarza nam się rozlewać miód również jesienią i zimą. W uwagach do zamówienia prosimy o podanie informacji, aby miód był płynny - nie zawsze jest taka okoliczność, jednak zrobimy co w naszej mocy :) Taki miód zachowuje swoje właściwości i w najbliższym czasie ulegnie naturalnej krystalizacji.
Chcę otrzymać miód skrystalizowany - czy jest taka możliwość?
Najczęściej wysyłamy miody skrystalizowane :)